Direktlänk till inlägg 7 mars 2022
Igår var det ju dags för årets Vasalopp, som dessutom var det 100-ade sen starten.
Jag är måttligt road av sport, så det är inte mycket jag tittar på, men starten på Vasaloppet missar jag inte gärna.
Den här gången blev starten dessutom dramatiskt med massor av stavbrott och kollitioner. En stackars finsk elitåkare, skulle köra loppet för första gången, fick bryta efter ca 5 sekunder! Laddat så länge för ett så snöpligt slut.
Tre och en halv minut kvar innan starten med ca 15.000 deltagare släpps iväg.
Föret och vädret var tydligen det allra bästa och den norska tjejen, Astrid Öyre Slind, som vann damklassen var den första kvinnliga åkaren i historien under 4 timmar, för det fick hon visst 50.000 extra i pris.
Var kommer serietidningarna in i rubriken? Jo, jag har hittat en stor kartong med gamla tidningar sen barnen var små. Det är allt från Bamse, Blondie till mer "tuffa" serier. Alla från slutet av 1970-talet till början av 80-talet
Jag har sålt ett fåtal på Tradera, men det är ett jättestort utbud där.
En hel bunt med 91:an.
Är det nån som vill ha, så kom hit och hämta. Känns tråkigt att bara kasta dom.
Gårdagen promenad blev åter bara i byn med hundarna.
I eftermidag ska jag vara med på artrosskola hos sjukgymnasten, får se hur det kommer att gå. Det ska vara två ggr i veckan i 6 veckor.
Igår kom Queensis uppfödare Yvonne upp från Stockholm och hämtade Queensi, jag hoppas att hon kan ha henne i sin flock, annars blir hon omplacerad, vilket inte borde vara svårt med en så trevlig hund, även om hon är 8 år.
Mitt i all bedrövelse med Kerstin, så har även Anders blivit sjuk och hamnat på lasarettet.
Må | Ti | On | To | Fr | Lö | Sö | |||
1 |
2 | 3 | 4 | 5 |
6 |
||||
7 | 8 |
9 |
10 | 11 |
12 | 13 |
|||
14 | 15 | 16 |
17 | 18 | 19 |
20 |
|||
21 | 22 |
23 | 24 | 25 |
26 | 27 |
|||
28 | 29 |
30 | 31 |
||||||
|