Alla inlägg under juni 2021

Av Kicki Fredlund - 21 juni 2021 17:46

Idag hade vi planerat att åka till Borlänge och handla lite, eftersom det inte var så varmt.


Jag passade på att ringa frissan för att kolla om hon hade någon klipptid, och vi hade turen att hon hade tid redan kl 11.


Vi lämnade hundarna kvar hemma, för trots att det var svalare idag så blir det ändå varmt att sitta i bilen. Och den här gången skulle även Berra följa med i affärerna, annars brukar han vara kvar hos hundarna i öppen bil.


De större inköpen blev inte av, skulle bl.a titta efter ett nytt bord till altanen.


Men det blev lite smågrejor ändå, på Jula, Rusta och Biltema.


 

Dom här små solcellsgrodorna tänkte jag skulle hålla katterna borta från blomrabatten.

 

 

Otroligt billiga kulspetspennor på Biltema, dessutom sköna att skriva med. Bara drygt en krona styck.

 

 

På samma ställe hittade jag en billig barnpool. Letade efter en för två år sen utan att hitta någon.

Tänkte testa att ha den för små valpar (om det blir några i höst).

 

 

Äntligen en ny termometer till groventrén, där den förra varit trasig länge.

 

Vi både fikade, före frissan, och åt lunch, när vi shoppat klart, på stan. 

 

Hundarna hade varit själva hemma i 5 timmar, det hade tydligen gått bra, huset stod kvar intakt, men vi åkte omgående till skogen så dom fick sin promenad.


 

Berra tog äntligen med sig stavarna och det gick jättebra för honom att gå med dom.


   

Skogsvägen var full av stora vattenpölar efter gårdagens regn, men det bekom knappast hundarna, snarare tvärt om.


 

Jag planterade min inköpta lilja, den har stått länge i sin kruka och väntat på att hamna i jorden.

 

När jag ska fota med min kamera, så har den ofta skiftat om till selfieläge utan att jag märker det.


 

Så jag bjuder på en selfie med mitt nyklippta hår.



Av Kicki Fredlund - 21 juni 2021 17:11

Det var väldigt kvalmigt igår när vi gick vår skogspromenad.


Men det hindrade inte hundarna från att springa tills dom var helt slut.


  

           

På olika sätt skaffade dom sig lite svalka och vila efter alla språngmarscher.


Det växer några träd på en kulle på väg till och från Tjärnan. Jag tycker dom är så fina i dom olika årstiderna.

 

På kvällen blev det ett våldsamt åskoväder med tillhörande regnskurar.


 

Jag tömde 20 mm ur regnmätaren efter gårdagskvällens regnskurar.

  

Av Kicki Fredlund - 20 juni 2021 09:20

Efter några olidligt varma dagar, ca 30 grader, så blev det svalare väder både igår och idag.


Igår vräkte dessutom regnet ner i den ena skuren efter den andra och åskan mullrade både på avstånd och nära.


Idag har jag försökt mig på att tvätta ett fönster, ja det blev bara ett. Borde passa på nu när det inte är nån sol, men jag får väl försöka ta ett till lite senare.


Vi köpte en hylla när vi var på IKEA för ett tag sen, en som inte var av trä, för att hålla lite bättre.


  

Nu är den ihopsatt, har väntat med det tills brädorna blivit oljade på platsen där den skulle stå.

 

Men fortfarande är inte hela altanen oljad, för antingen har jag skurat så det varit blött, eller så har det regnat.


Igår skurade jag även groventrén, får väl se om det blir oljat där, eller inte.


Vi har snöbärsbuskar som avskiljare mellan våra grannar, men buskarna har vuxit så otroligt att man knappt kom fram vid husväggen till framsidans grind.


 

Men jag har farit fram med sekatören, så pionen, som så när hade försvunnit in i buskarna, nu syns lite bättre igen. Och man kommer faktiskt fram till grinden också.


 

Skönt att slippa laga mat när värmen är som värst, då är en sillburk en bra räddning. Men det var då det.

 

Lyssnar på ljudbok, som vanligt hela tiden. Jag fortsätter att blanda genrerna hur som helst.


 

De bortglömda namnens bok  en bok att bli berörd av, med handling från krigets Tyskland.


  

Till skillnad mot Arton grader minus av Stefan Ahnhem, som jag lyssnar på just nu, som är nog så otäck, men ändå fiktiv.


Om man klickar på länkarna så kan man läsa om handlingen på Adlibris.


Det är ju söndag idag, men vi åker inte och spårar. Kanske får hundarna hitta på nåt annat att göra när vi åker till skogen senare idag. Jag pratade med Ylwa i morse, hon skulle inte heller åka och spåra.




Av Kicki Fredlund - 17 juni 2021 16:45

Puh! 24 grader i skuggan.


Onyx tog det lugnt på altanen medan vi f.m fikade. 


Fikade lite tidigare idag, för jag hade tid på VC igen hos gynekologen på f.m


Vi åkte med hundarna till skogen sen.


Hade tänkt fortsätta till Borlänge för att handla lite, men värmen fick mig på andra tankar. 


I stället gjorde vi en snabbvisit hos Maria. Jag ville se hennes whippetvalp medan den fortfarande var valp.


På 70-talet, innan jag började föda upp boxer så hade jag whippet (hade även en kull) och jag gillar fortfarande rasen trots att den inte har några likheter med trubbnosarna.


    

Kjell, 3 månader gammal, hade en mjukisräv som han gärna sprang till Berra med.

 

 

Hos Maria fanns även myskankor, som för dagen hade 5 ällingar, som bara var några veckor gamla.

 

 

Där fanns även en jättefin rhododendron, till skillnad mot den ynkliga som finns hos oss.

 

 

Idag var den stora traktorn med sitt slåtteraggregat på allmänningen och kapade det otroligt höga gräset. Punktlig, för det brukar slås till midsommar varje år.

 

Jag har oljat några brädor till på altanen + bord och två stolar.

 

Av Kicki Fredlund - 16 juni 2021 16:32

I morse var det bara 11 grader och det har inte varit nån större värme idag, annat än mitt i solen.


Jag pysslade lite i trädgården och förtvivlas över hur lite jag orkar.


Jag hade bara tänkt gå med hundarna i byn, men vi ändrade oss och åkte till skogen som vanligt.


Som vanligt höll hundarna igång tills dom blev flåsiga. 

 

 

Trots att Onyx är ett litet muskelknippe så klarade hon inte av att klättra upp på stubben för att ta godisen som låg där, men det finns ju andra sätt.

 

 

Inte konstigt att en stor tall kan blåsa omkull när man ser hur grund roten är och dessutom stående i porös pinnmojord.

 

Nu blommar paradisbusken som mest.

 

 

Av Kicki Fredlund - 16 juni 2021 12:40

Det känns konstigt att inte kunna få träffa de senaste barnbarnsbarnen.


Nu har de blivit 3 respektive 2,5 månader gamla.


Men Kelsey och Felix skickar ofta bilder på Charlie, vilket jag är så tacksam för.


Emelie och Henrics Ebba har jag "träffat" när jag pratat med Emelie via FaceTime.


 

Charlie 3 månader.

 

 


Det skiljer bara två veckor i ålder mellan kusinerna.

 

 

Heja Sverige!

 

Ebba föddes tre veckor för tidigt och vägde bara 2.400g, men nu har hon vuxit ikapp



Av Kicki Fredlund - 14 juni 2021 17:38

Eftersom det var en molnig morgon och hot om regn, så gick jag ut direkt efter frukost och klippte  färdigt gräset, som jag gjorde hälften av igår.


Sen oljade jag altanen, tills det slut på olja i den första burken. Jag har fortfarande dryga hälften kvar av golvet att olja.


     

Hundarna fick sin skogsvända, fortfarande i uppehållsväder, men ganska svalt bara 16-17 gader, så idag blev det jacka på.

 

 

Vi åt pizza på färdigköpt pizzakit, blev riktigt god, trots att det bara var purjolök, tärnad falukorv (hade en snutt kvar i kylskåpet) och ost på den.

 

 

Sen kom regnet, som har öst ner, den ena skuren värre än den andra.

 

Lyssnar på böcker gör jag i parti och minut. 


 

Offer utan ansikte Spännande och otäck.


 

I stormens öga En helt annan genre, snarare feel good.


 

Konsulten som inte ville bada Just nu lyssnar jag på den här. Första gången jag lyssnar på Björn Kjellman som uppläsare.


Om man klickar på länkarna kan man läsa på Adlibris vad böckerna handlar om.



Av Kicki Fredlund - 13 juni 2021 17:55

Efter att ha haft en ganska sömnlös natt, så var det drygt att ta sig ur sängen i morse, trots att solen sken.


Maya hade varit orolig och ville ut både kl 01 och 04, men det enda hon ville var att äta gräs, så hon mådde väl lite illa.


Natten innan hade hon skällt på skatorna utanför fönstret, så till den milda grad att jag fick gå upp och stänga dörren så hon inte kunde se dom längre. Hon hatar verkligen skator av nån anledning.


Och vi har gott om dom, nu hoppar det dessutom omkring nyfikna skatungar på tomten. En brukar sitta på  fågelholken på väggen och verkar väldigt intresserad av vad som finns i holken.


Det är en enorm grönska i år, jag vet aldrig att allting i trädgården grönskat så.


 

 

Bellisen har totalt svämmat över i gräsmattan.

 

 

Jag klippte gräset på e.m D.v.s jag började att klippa, men inte klart. Här är baksidan av hallonhäcken, där allmänningens gräs är meterhögt.

 

 

Potatisen ser lovande ut...

 

 

det gör även tomaterna, som börjat blomma nu.

 

 

Jag planterade klart de sista astrarna, men här dröjer det innan resultaten syns i form av några blommor.

 

 

Tur att man har några amplar som lyser upp under väntetiden.

 

 

Jag har köpt en lilja, som jag funderar på var jag ska plantera nånstans. Jag har haft såna här liljor tidigare, men det vete sjutton var dom tagit vägen.

 

 

Onyx, lilla snuttan, sitter visst och funderar på varför jag bara sitter vid datorn.

 

Nu till dagens bloggrubrik.


Det knackade plötsligt på dörren när vi just ätit middag och där stod Birgitta från Arkhyttan.


Jag tror inte vi träffats sen vi flyttade hit för snart 13 år sen.


Vi bodde nästan grannar, då vi bodde på samma väg i Arkhyttan. Hon arbetade åt Berra i stallet på banan för många år sedan och hjälpte även till med våra hästar hemma på gården.


 

Det blev fika på altanen och många minnen. Det är 40 år sen hon började arbeta i stallet på Romme.

 

 

Sen cruisade dom vidare i sin flotta cab.



Presentation

Kalender

Ti On To Fr
  1 2
3
4
5
6
7
8 9
10
11 12 13
14
15
16 17
18
19
20
21
22
23 24 25 26 27
28
29 30
<<< Juni 2021 >>>

Tidigare år

Kategorier

Sök i bloggen

Senaste inläggen

Senaste kommentarerna

Arkiv

Länkar

365 foton 2016

365 foton 2015

 

365 foton 2016

 

RSS

Besöksstatistik

365 foton 2014

 

Gästbok


Ovido - Quiz & Flashcards