Alla inlägg under juni 2021
Igår fick jag det sorgliga budskapet, att min vän sen 50 år tillbaka, Elga somnade in.
På grund av pandemin så har hon inte fått besök av oss sen vi grattade på hennes 79 -årsdag i januari förra året.
Elga fick en svår stroke för drygt 3 år sedan, där hon blev halvsides förlamad och miste talet.
Det har gjort så ont att denna sociala, pratglada och positiva människa skulle avsluta sitt liv på det viset, i en säng eller rullstol, utan sina hundar. Jag hoppas att hon får återse dom i nästa liv.
Under många år var hon en framgångsrik uppfödare av samojeder under prefixet Kennel Great.
Tidigare var hon också aktiv i brukshundklubben och den som i flera år hade hand om köket. Alla älskade Elgas lasagne.
Jag har redan sörjt och saknat henne under lång tid, så jag kan inte låta bli att tycka att det är skönt att hon nu fått frid.
Vi hade många samtal om döden, sen hon genomgick en stor hjärtoperation för många år sedan och jag vet att hon inte kände någon rädsla inför den.
Vila i frid älskade Elga!
Trots en solig och varm dag så har jag inte fått mycket uträttat.
Det är inte lätt att få in Onyx på morgonen. Klockan är inte ens 7, hon sitter eller står och solar sig hur länge som helst, ofta får jag gå ut och hämta in henne.
Jag var på VC igår och träffade en läkare och en barnmorska. För en vecka sen var jag i Falun på gyn där jag fick en ring placerad i underlivet som skulle hålla upp ett pågående framfall.
Det visade sig att den inte fungerade och skulle bytas ut mot en ny.
Fy fan, det var snudd som på att föda barn igen. Det gjorde alltså ont.
Så jag gör inte något ansträngande på några dar, inte bära vattenkannor och liknande.
Men jag tvättade i alla fall klart altanen med högtryckstvätten. Hoppas jag kan olja en bit i morgon.
Det blev bara en kort promenad i skogen för mig, tur att hundarna springer så mycket, så jag inte behövde gå så långt.
Dom var rätt nöjda när vi kom hem och la sig på det svala golvet.
Jag hade kokat revbensspjäll på f.m som jag sen marinerade och körde i ugnen tillsammans med färdigköpt potatisgratäng.
Egentligen skulle vi varit till en fäbod idag, men p.g.a mina problem med att gå så får det vänta nån dag eller två.
Fick en bild i stället från fäboden.
Det var mulet i morse, men ändå ganska varmt + 15 grader kl 7.
Jag skurade lite till med högtryckstvätten på altanen.
Planterade ytterligare lite plantor i krukor. Kan tyvärr inte hämta vatten i dammen som jag brukar, för vattennivån är för låg, så jag måste fylla vatten inne och bära ut kannorna, 4-5 st per dag.
Bara tomatplantorna i växthuset slukar en kanna om dagen.
Älskad och hatad. Jag har plockat årets första bukett med lupiner (jag gillar dom).
Berra har varit ute i omgångar ett par dar nu och rensat kirskål ur hallonhäcken.
Sen kom ett åskväder som inte var av denna världen, det var så stolen vibrerade när vi satt och förmiddagsfikade, när det dundrade som värst. Hundarna sprang ut på altanen och funderade på vad som stod på.
Efter åskan kom några ganska korta skyfall.
Idag har jag testat nåt nytt. Varvat granskott med socker. Burken ska stå i ett soligt fönster några veckor och skakas dagligen. Resultatet ska bli granskottsirap.
För några dagar sen fick vi meddelande i brevlådan att vattnet skulle stängas av idag mellan kl 08 - 17.
Jag tappade upp vatten i god tid, men ändå blir man handikappad när man inte bara kan vrida på en kran.
Jag gick upp tidigt för att grädda en kaka att ta med till Helena, för det var ju en lämplig dag att åka hemifrån några timmar.
Hennes ljuvliga labbevalpar var delvis orsak till att vi åkte till Helena. 5 veckor gamla i morgon.
Men även att äntligen få träffas nu när vaccineringarna har kommit igång allt mer, även bland yngre.
Pyssla och Viva fick finna sig i att ha ett staket mellan sig och oss.
Vi hade ett par trevliga timmar på Helenas vackra altan, så full med blommor som hon själv odlat.
Jag fick massor av fina plantor med mig hem, som hon sa att hon inte hade plats för. Tacksam var jag för att få, redan blommande rosenskära, paprikaplantor, tomat och en dahlia som visst ska bli nåt alldeles extra i blomman.
Jag fick även en slingerväxt, som jag redan glömt namnet på. Jag planterade om den och tänker ha den vid paviljongen på altanen.
Efter Helena blev det en tur till skogen med hundarna.
En katt bland hermelinerna? Nä men en hund bland kattfötterna.
Efersom vi inte hade något vatten hemma, så stannade vi till vid Pizzerian och köpte pizza, för att slippa laga mat.
Jag hade inte tänkt åka till skogen och spåra idag, dels på grund av värmen och dels för att jag kommit igång med att göra lite nytta.
Jag hade börjat plantera om småplantorna, högtryckstvättar altanen i omgångar. Bundit upp tomatplantorna i växthuset.
Började räfsa ihop gårdagens klippta gräs.
Men så ringde Ylwa kl 10 från spårskogen. Hon hade varit där igår kväll och lagt två spår.
Så jag fixade snabbt ihop fikakorgen och satte ut hundarna i bilen och ångade iväg till Tjärnan.
Snustorrt, 25 grader varmt och massor av frömjöl så skor, byxor och hundar blev helt gula.
Jag släppte på Maya på ett spår som var dryga 14 timmar gammalt. Hon pinnade på i värmen, missade visserligen två små pinnar av 8, men jag blev så imponerad av att hon fixade spåret. Jag fick ge henne vatten vid varje funnen apport, för hon blev verkligen trött och flåsig. Duktig liten hund, även frallor kan.
När vi kom hem från skogen ringde Nalles ägare att dom var i närheten.
Kurre och Agneta kom med husbilen.
Det blev fika och trevligt prat ett par timmar. Berra blir uppvaktad av Nalles dotter Xena.
Söta lilla Aska 13 veckor, barnbarn till Nalle, ur Agneta och Kurres första frallakull.
Nalle med sina döttrar Ninni (mamma till Aska) och Xena, med olika mammor.
Det blev en promenad innan dom åkte hem igen.
Igår hade jag tid på gyn. på lasarettet i Falun (kvinnoproblem).
Eftersom jag skulle vara där 14.30, så åkte vi först till IKEA och köpte en hylla, sen åt vi på ChopChop i Borlänge.
Hundarna fick stanna hemma, inte så lämpligt att ha dom sittande i bilen i värmen.
Idag var vi till Hedemora på f.m köpte bl.a olja till altanen, hämtade ut medicin på Apoteket och köpte hundmat på Granngården.
Hundarna fick sin skogspromenad sen vi varit i Hedemora.
Marianne kom och hämtade upp mig på e.m Vi åkte och grattade Ylwa med en blomma, för hon fyllde år idag.
Puma fick sitta och varva ner en stund innan hon kunde vara lös med oss när vi satt ute och fikade.
På eftermiddagen kom även gräsklipparen tillbaka, nu äntligen i fungerande skick.
Det blev ett styvt jobb med klipparen när jag ikväll tog mig igenom det höga gräset. Mer jobb får jag i morgon (eller dan efter) när jag måste räfsa ihop eländet.
Nu blommar löjtnanthjärtat, jag hoppas varje år att den ska växa på sig, men det går sakta, den har bara ett par blommande kvistar.
Ja, det är väl mest att jag pallrar mig upp en timme tidigare nu när vi har sol och värme.
I morse hade jag bakat kubbar innan Berra kommit ur sängen och före frukost.
Så skönt när man kan sitta ute och fika.
Det blev en vända till Hedemora på f.m Köpte mer jord på Granngården, skulle även haft blommor till mina amplar, men allt sånt var slut.
Innan vi handlade hade hundarna fått sin vända i skogen.
Snusar och nosar och kollar efter nåt intressant.
Blommorna blev i stället köpta på ICA.
Hög tid att peta ner dom här ringblommorna. Jag tänkte fylla rabatten som är utanför ytterdörren.
Berra plockar upp hundskit, det är hans jobb att hålla tomten fri från hundarnas högar.
Man skulle kunna tro att det regnat, men det är jag som äntligen har börjat tvätta altanen med högtryckstvätten.
Nån gräsklippare har inte blivit hämtad idag heller.
Ja, nu känns det som om det äntligen är sommar. Solen och värmen kom ju sista dagarna i maj och idag när vi gått in i den första sommarmånaden så har det varit fortsatt fint väder. Även om det har blåst kraftigt idag.
Dessvärre kom ingen och hämtade gräsklipparen idag, trots löfte, så fortfarande kan jag inte klippa klart gräset.
Onyx gillar verkligen att bada i sjön, dit vi gick idag istället för att åka till skogen.
Idag har jag lyssnat klart på En perfekt storm. Jag hade läst den tidigare, men mindes den bara vagt och eftersom jag tycker att den var bra, så lyssnade jag om den.
Må | Ti | On | To | Fr | Lö | Sö | |||
1 | 2 | 3 |
4 | 5 |
6 | ||||
7 |
8 | 9 | 10 |
11 | 12 | 13 | |||
14 | 15 |
16 | 17 | 18 |
19 |
20 | |||
21 | 22 |
23 | 24 | 25 | 26 | 27 | |||
28 |
29 | 30 | |||||||
|