Jag bär inte armband eller andra smycken så ofta, men det här armbandet som Lena Haglöf sytt är ett undantag.
När jag tittade efter något armbandatt ta kort på så hittade jag det här bland mina gömmor. Jag måste haft det hur länge som helst, men jag får det inte ens över handen nu.
Åhhh har missat att du var med i år också men det är nu åtgärdat! Skall bli spännande och hoppas verkligen Triss har lite extra i magen!!! Jag nämner inte mina 4 döttrar vid namn utan som Äldsta, Piggöga, Stjärnöga, Yngsta(Äldsta försökte vara med förra året men det blev inte många foton)! Sen har jag inte nämnt fyrbenta tjejens namn heller då det är väldigt ovanligt utan kallar henne Tjejen på bloggen! Och Yngsta for till USA när sambon var där(de andra döttrarna är gifta) och leta upp scarfen åt mej som vi fick i Julas då de var här!!! Har nämligen problem med vissa personer så jag håller mej helst dold! Inte många känner till mitt tidigare smeknamn så jag känner mej tryggare att vara anonym på bloggen då mår jag bättre!!!
Vilket läckert Armband med hästhuvuden! Det andra har jag också då vi bodde i Kiruna samt en vän gjorde sådana och tjäna ihop ca 10 000 varje månad på det!!! Ändå var hon gift med en läkare då! Så visst är de populära att ha norr om Mälaren!!! Kram ;D
Förresten vad sidan har blivit kanon och mycket lättare att titta på, speciellt högra sidan som inte fungera så bra tidigare är nu helt OK! Jättekul!!! ;)))
Jag trodde att du kanske hade två hundar, även om det inte hade verkat så i din blogg tidigare, men nu fick jag ju svar. jag tycker att Tjejen är ett fint namn på en hund, kallar du henne aldrig för det?
Vi kallar på Tjejen med sitt halva Kennelnamn en fransk fras då Pappan bor utanför Paris, så fick valparna franska ord till Kennelnamnet! Men när hon inte tilltalas utan Gubben å jag samtalar blir det ofta Tjejen! Men visst blir det komplicerat för våra döttrar har också hetat Tjejligan speciellt när det varit tillsammans eller som en hälsning från dem! Dags kanske nu när 3 är gifta och vi har fått 3 barnbarn hittills att skippa det olika smeknamn! Yngsta skäms för sina smeknamn då hon passerat 30 därför har jag inte nämnt dem men visst händer det att de ropas fortfarande!!! Kram
Hej hopp! Hoppas Triss börjar äta bättre snart.. Du vet att vi säljer både Vom og Hundemat och Mush på DjurMagazinet, brukar gå hem hos matvägrare!! När är det hon ska valpa? Håller tummarna att det är många, friska frallebusar.. :) ha det!
Åh vad tiden går, både just nu och i övrigt.
I dag är det 10 år sedan N-kullen föddes. Grattis till alla som fortfarande är i livet, alla tikarna vad jag vet, men två av hanarna gick bort redan i 4-årsåldern.
Det händer fortfarande inte m...
Det var så länge sen jag gjorde något för min brukshundklubb, men i tisdagskväll var jag där som instruktör för tisdagsträningen.
Det blev ett enkelt uppdrag, inte så många som tränade just den här varma kvällen, men trevligt att träffa gänget ...
Eftersom det inte händer nånting att skriva om så blir det ganska tyst här på bloggen.
Men i onsdags 14/5 hände det nåt verkligt trevligt för Berra.
Lena H hade ordnat träff med Patrik Fernlund på Rommetravet, dit Berra fick komma på fika...
Igår, på första maj, åkte Pia och Kent hem till Helena i Gävle, så hon fick träffa Brunos kullbror Loke (Travarens Quick Pay).
Han ser fortfarande väldigt lovande ut. Han kommer att ställas ut i Gimo 24 maj på sin första officiella u...
I lördags kom Helena hit på e.m. och stannade över natten.
Hon hade presenter med sig till mig från Brunos delägare Kay.
Vi åt stekta laxfiléer och spenatstuvning när Helena kom.
På kvällen blev det lite kex, ost och vin. ...