Så fint det ser ut där! Sjön är nästan spegelblank. Badar hundarna nu när det börjar bli kallt? Ja, det är bäst att hålla sig från skogen såhär i början på jakten, för då har dom hållt upp i nästan ett helt år och skjuter på allt som rör sig? ;D Ha det gott och en fin vecka! Kram ♥
Ja, vi bor fint med både sjö och skog nära. Det är bara drygt 300 m till sjön. Nu får inte hundarna bada längre, men gå i lite med tassarna är ok. Man får ta skogen senare på dan, för jägarna brukar åka hem vid 3-tiden. Kram
Åh vad tiden går, både just nu och i övrigt.
I dag är det 10 år sedan N-kullen föddes. Grattis till alla som fortfarande är i livet, alla tikarna vad jag vet, men två av hanarna gick bort redan i 4-årsåldern.
Det händer fortfarande inte m...
Det var så länge sen jag gjorde något för min brukshundklubb, men i tisdagskväll var jag där som instruktör för tisdagsträningen.
Det blev ett enkelt uppdrag, inte så många som tränade just den här varma kvällen, men trevligt att träffa gänget ...
Eftersom det inte händer nånting att skriva om så blir det ganska tyst här på bloggen.
Men i onsdags 14/5 hände det nåt verkligt trevligt för Berra.
Lena H hade ordnat träff med Patrik Fernlund på Rommetravet, dit Berra fick komma på fika...
Igår, på första maj, åkte Pia och Kent hem till Helena i Gävle, så hon fick träffa Brunos kullbror Loke (Travarens Quick Pay).
Han ser fortfarande väldigt lovande ut. Han kommer att ställas ut i Gimo 24 maj på sin första officiella u...
I lördags kom Helena hit på e.m. och stannade över natten.
Hon hade presenter med sig till mig från Brunos delägare Kay.
Vi åt stekta laxfiléer och spenatstuvning när Helena kom.
På kvällen blev det lite kex, ost och vin. ...