Direktlänk till inlägg 5 september 2014
Jag får blogga med flera inlägg för att få med hela vår gotlandstripp.
Jag körde de 24 milen hemifrån till Nynäshamn i fredagsmorse. Vi hann med lite förmiddagsfika innan det var dags att köra upp på båten. Det var otroligt många bilar som skulle med och väldigt många som satt i kön med hundar som skulle vara kvar i bilen under färden.
Triss och Maya var lite fundersamma först, för det var så många hundar som skällde omkring dom.
Men dom tog resan jättebra, när jag var ner och tittade till dom efter halva resan (man får bara gå ner en gång, tidigare var det en gån per timme), så låg båda och sov.
Jag hade tagit en åksjuketablett när vi kom till Nynäshamn, men vattnet låg så snällt och fint...
över hela havet, så den tabletten var i onödan den här gången.
Vi började med att åka till Klintehamn, 3,5 mil söder om Visby, där vi även den här gången fick låna stuga av Christine och hennes syster, vilket vi är otroligt tacksamma för. Det är sån lyx att få vara där, tomten är stor och hundarna kan springa omkring och busa (vilket dom sannerligen gjorde när dom äntligen kom ur buren efter 8 timmar).
När vi packat upp och installerat oss så åkte vi tillbaka till Visby och satte upp tältet vid utställningsringen. Det var inte tillåtet att göra det före kl 17, annars hade man gärna gjort det och sparat en resa på 7 mil extra.
Vi passade på att gå på en liten restaurang innanför ringmuren och äta pasta carbonara innan vi åkte tillbaka till Klintehamn. Trötta som bara den blev det en tidig kväll.
Må | Ti | On | To | Fr | Lö | Sö | |||
1 |
2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 |
|||
8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | |||
15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | |||
22 | 23 | 24 | 25 |
26 | 27 | 28 | |||
29 |
30 | ||||||||
|