Direktlänk till inlägg 19 maj 2014
I morse stack vi iväg till Avesta, där Berra skulle vara redan kl 9.
Det var dags för första kontrollen efter hjärtinfarkten och ballongsprängningen.
Det var en annan läkare än den som skulle kollat honom, men det var jättetrevligt för det den som kom i stället var just den kvinnliga läkare som för tre år sen såg till att Berra kom till blodmottagningen i Falun, för hon misstänkte vad ingen läkare på VC kommit fram till trots samma blodprovssvar, att Berra hade blodsjukdomen Myelom.
Jag kände igen henne och frågade om det var hon, hon hade själv funderat på samma sak, men inte vågat fråga. (hon hade tänkt kolla i journalen efteråt)
Vi var kvar både länge och väl, hon gick igenom hela hans medicinlista och vikten av att äta än den ena och än den andra medicinen han har.
Berra har fortsatt högt blodtryck, nu skulle han bli kallad för att få en blodtrycksmätere som ska bärar hemma ett dygn.
Vad hon mera sa, var att han ligger nära diabetes i sina blodsockervärden. Han måste tänka på vad han äter och motionera mera för att slippa att sjukdomen bryter ut. (Är det inte det ena, så är det det andra)
Må | Ti | On | To | Fr | Lö | Sö | |||
1 | 2 |
3 | 4 | ||||||
5 | 6 |
7 | 8 | 9 | 10 | 11 | |||
12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | |||
19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | |||
26 |
27 | 28 | 29 |
30 | 31 | ||||
|