Direktlänk till inlägg 22 november 2024
Det är verkligen bloggtorka för tillfället, men så händer det inte mycket att notera heller.
Kallt idag med -9 grader i morse och fortfarande -8 mitt på dan.
Sammanfattning av det som hänt sen sist jag skrev.
Varit i skogen med Onyx innan kylan och snön kom.
Snön är bara lite vitt på marken. Alltså ingenting mot vad som kommit längs östkusten upp mot Uppsala och Gävle, där det kommit massor senaste dagarna.
När Berra är på dagverksamheten (mån.,tis., torsdag) så frossar jag för mig själv i kaffebröd. Bakat en kaka med rivna äpplen i smeten. Min vanliga hallonkaka är godare.
Förra veckan kostade vi på oss att äta ute en dag.
Annars latar jag mig som vanligt med pussel och ljudböcker.
Jag har t.o.m varit in till bokhandeln i Hedemora och köpt 2 dyra pussel, när det inte fanns några av intresse i seconhand-butikerna.
Idag har Berra varit hos tandläkaren och fått en brygga p.g.a två tappade framtänder.
Jag var hos tandläkaren i tisdags och drog ut en kindtand. På grund av min tidigare medicinering mot bröstcancern så får jag inte ha sår i munnen, så det blev flera små stygn efter tanden och peniccilin i två veckor.
När vi var i Säter idag, så passade vi på att tvätta bilen, men den blev skitig igen på hemvägen.
Hämtade också ut ett paket på macken i Säter.
Jag har köpt en air fryer! Det var extrapris och många har sagt hur bra den är att använda till matlagning.
Rekordsnabb leverans, jag beställde den i förrgår på nätet och igår fick jag meddelande om att den fanns att hämta i Säter.
Det ska bli spännande att testa den. Kanske kan det bli lite roligare att laga mat, nåt som annars inte tillhör favoritsysslorna.
I morgon har vi tid hos Angelika för att få fotvård.
Må | Ti | On | To | Fr | Lö | Sö | |||
1 | 2 |
3 |
|||||||
4 |
5 |
6 |
7 |
8 | 9 |
10 |
|||
11 |
12 |
13 |
14 |
15 |
16 |
17 |
|||
18 |
19 |
20 |
21 |
22 | 23 |
24 |
|||
25 |
26 |
27 |
28 |
29 | 30 |
||||
|