Direktlänk till inlägg 9 oktober 2019
Jag skulle ju träffa hundgänget kl 11, men det började regna, så de flesta backade ur och de två som ändå var på väg ringde jag till och ställde in.
Jag åkte ändå till sjön och stannade där en stund om nån annan skulle dyka upp.
Men det medhavda kaffet drack jag hemma i stället.
Berra och jag tog ändå bilen och åkte till "snällaste" skogen, så hundarna skulle få sitt.
Det är verkligen en snäll skog att gå i, speciellt Berra klarar den bra.
Jag blev förvånad att hitta så mycket trattisar, trots att vi plockat i den här skogen varenda vecka ända sen svampen dök upp i slutet av augusti.
När min korg var knökfull och jag var på väg till bilen efter en dryg timme så kom jag mitt i ett "stim", hade som tur var en plastkasse i fickan och i den fyllde jag ytterligare 5 liter trattisar.
Jag undrar om prickarna på flugsvampen har regnat bort.
Det småregnade mest hela tiden, så hundarna blev blöta och liten Onyx frös nog lite när vi kom hem.
Jag letade fram tröjan, som jag en gång stickade till Skorpan. Jag tror att Onyx tyckte den var skön, trots att hon ser lite eländig ut här. Hon sov i.a.f gott i den.
Maya och Triss kurade tätt i sin bädd.
Medan Berra började rensa svampen så fixade jag maten.
Lite hastigt fick jag till en gryta på en kycklingfilé, morötter och rödbetor som började mjukna och behövde tas om hand och Creme fraiche som just gått ut datum. Ris till det.
En liten videosnutt på glada hundar i svampskogen.
Må | Ti | On | To | Fr | Lö | Sö | |||
1 | 2 | 3 | 4 |
5 | 6 | ||||
7 | 8 | 9 | 10 | 11 |
12 | 13 | |||
14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | |||
21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | |||
28 |
29 | 30 | 31 | ||||||
|